Australijska prestonička teritorija
Australijska Prestonička Teritorija ima oko 380,000 stanovnika. Ova teritorija zauzima površinu od samo 2,400 kvadratnih kilometara.
Kanbera je najveći i glavni grad cele Australije.
Ova teritorija Australije prostire se na 88 kilometara od severa do juga i samo 30 kilometara od zapada do istoka.
Istorija
Pre dolaska Evropljana 1820. godine, ovu teritoriju su naseljavala tri aboridžinska plemena – Ngunaval, Valgalu i Ngarigo.
1901. godine doneta je odluka da se razvije nacionalna prestonička teritorija. Ovaj potez je bio direktan rezultat fedaracije kolonija u Australiji. Lokacija ove teritorije bio je odlučen i preciziran nakon sedam godina 1908. godini.
Lokacija Australijske Prestoničke Teritorije zapravo predstavlja kompromis između dva rivala, Sidneja i Melburna. Ovo objašnjava zašto se ova teritorija nalazi baš između ove dve države.
Zvanično ova teritorija je dobila status autonomnog regiona – federalne prestoničke teritorije 1910. godine. Naziv je promenjen u Australijska prestonička teritorija 1938. godine. Inače parlament se preselio u Kanberu tek 1927. godine, a do tada se nalazio u Melburnu.
Industrija
Nacionalna vlada i državne institucije ostaju glavni sektor ove teritorije, ali se zaposlenost u privatnom sektoru dosta proširila u zadnjih par godina i obuhvata proizvodnju sofisticirane naučne i komunikacione opreme, kao i kompjuterskog softvera .
Klima
Klima je dosta različita od ostalih gradova na kontinentu Australije zbog toga što Australijska prestonička teritorija ne nalazi se na obali okeana. Postoje četiri godišnja doba, svaki sa svojom lepotom i šarmom. Leta su topla i suva, a zime hladne i maglovite.
Najtopliji mesec je januar sa prosečnom maksimalnom temperaturom od 28 stepena.
Gradovi u ACT
- Kanbera
- Hall
- Barton
- Hmas Creswell
- Jervis Bay
- Capital Hill
- Deakin
- Deakin West
- Duntroon
- Harman
Mesta koja morate da vidite u Australijskoj prestoničkoj teritoriji
- Ainslie
- Murrumbidgee Corridor
- Lake Jindabyne
- Tidbinbilla Nature Reserve
- Namadgi National Park
- Australian Alps
- Cooma