Kvinslend
Kvinslend je druga država po veličini u Australiji sa površinom od 1.727.000 kvadratnih kilometara. Upoređena sa ostalim zemljama, ova država po površini je skoro 5 puta veća od Japana, 7 puta veća od Velike Britanije i 2 puta veća od Teksasa.
Kvinslend je dom za više od 4,5 miliona ljudi, a glavni grad je Brizbejn.
Više od polovine stanovništva Kvinslenda živi van gradskog područja Brizbejna, što predstvlja veliku razliku u poređenju sa ostalim urbanizovanim delovima Australije.
On ima 5 od ukupno 11 svetskih prirodnih baštinskih područja Australije. Tu spadaju nacionalni parkovi Scenik Rim, ostrvo Fraser, fosilna polja Riversleigh, Wet Tropics (uključujući nacionalni park Daintree) i jedan od 7 svetskih čuda - Veliki koralni greben .
Kao zemlja koja ima najniži porez u Australiji, sa novim tehnologijama i uslugama i dovoljnim prostorom za razvoj, Kvinslend je svakako poželjna destinacija za mnogo novih biznisa svake godine u Australiji.
Istorija
Kvinslend kao i ostala većina Australije ima dugu istoriju. Postoje verovanja da je region ove današnje države bio naseljen od strane Aboridžina još pre 65,000 godina.
Evropljani koji su prvi došli na teritoriju Kvinslenda bili su holandski istraživači Vilem Jenz i Jan Karstens. Za prvog osvajača Kvinslenda smatra se engleski poručnik Dzejms Kuk koji je došao na tertitoriju Australije 1770. godine. Nakon toga Kvinslend je ušao kao deo teritorije britanske kolonije Novog Južnog Velsa, koja je u tom vremenu zauzimala veliki deo Australijskog kontinenta. On je oficijalno prestao da bude kaznena teritorija 1825. godine.
Godine 1851. održao se javni sastanak sa ciljem razmatranje odvajanja Kvinslenda od Novog Južnog Velsa. Kvinslend je postala odvojena kolonija 1859. nakon potpisane saglasnosti od strane kraljice Viktorije.
Industrija
Kvinslend i Zapadna Australija poznati su kao “države resursa”.
Ekonomija je primarno bazirana na rudarskoj industriji, poljoprivredi, turizmu i finansijskim uslugama. Glavni izvozni proizvodi Kvinslenda su ugalj, metali, meso i šećer, a glavni poljoprivredni proizvodi su banane, ananas i kikiriki.
Turizam takodje zauzima veliki deo privrede Kvinslenda. Ovo je pre svega zbog njegovih gradova, prirodnih bogatstava, pejzaža i obale.
Najveći rast u turizmu i rudarskoj industriji Kvinsledn je doživeo u zadnjih 20 godina.
Za veliki razvoj ekonomije ove države svoj doprinos su dali veliki priliv imigranata, investicije od stranih država i povećanje vađenja ogromnih mineralnih sirovina.
Klima
Klima u Kvinslendu varira ali generalno u unutrašnosti zemlje vladaju topla leta i blage zime, dok obalna područja imaju toplo i umereno vreme tokom cele godine. Obala Kvinslenda je takođe najvlažniji region u ovoj zemlji.
Prosečna temperatura leti je oko 25 stepena, dok je zimi oko 15 stepena.
Gradovi u Kvinslendu
- Brisbane
- Gold Coast
- Sunshine Coast
- Taunsvil
- Cairns
- Toowoomba
- Rockhampton
- Mackay
- Bundaberg
- Hervey Bay
Mesta koja morate da posetite u Kvinslendu
- Brisbane
- Veliki koralni greben
- Fraser Island
- Whitsundays
- Surfers Paradise
- Cairns
- Hamilton Island
- Airlie Beach
- Noosa
- Tounsvil