Australijska 457 viza je najpopularnija radna viza preko koje poslodavci iz Australije sponzorišu i dovode kvalifikovane radnke iz inostranstva.
Kod ove vize je potrebno da i poslodavac/sponzor i kandidat/radnik ispunjavanju određene uslove. Često se dešava da poslodavci a i oni koji su zainteresovani i planiraju da apliciraju za ovu vizu da nisi dovoljno upućeni u celu proceduru, uslove kao i prava koja se dobijaju sa ovom vizom.
U ovom tekstu predstavićemo najčešće zablude i greške u vezi 457 vize.
1. Nosilac 457 vize nakon dolaska u Australiju ne mora da radi u nominovanoj poziciji i za poslodavaca koji ga je sponzorisao
457 viza omogućava nosiocu ove vize da radi isključivo u nominovanoj poziciji za poslodavca koji ga je sponzorisao. Ukoliko nosilac vize odluči da promeni poslodavca i kompaniju koja ga je sponzorisala, biće potrebno da aplicira za novu vizu, a novi poslodavac moraće takođe da ima već odobreno sponzorstvo ili da aplicira za sponzorstvo da bi zapošljavao radnike iz inostranstva.
2. Poslodavac može da vas nominuje za bilo koju poziciju
Poslodavac iz Australije ne može da vam ponudi bilo koju poziciju i posao u Australiji. Nominovana pozicija kod 457 vize mora da se nalazi na konsolidovanoj listi deficitarnih zanimanja u Australiji (CSOl lista).
3. Kandidat 457 vize ne mora da ima radno iskustvo ili obrazovanje za ponuđenu poziciju
Jedan od uslova kandidata 457 vize je da dokaže da je kvalifikovan za ponuđenu poziciju, i potrebno da ima neophodno obrazovanje i/ili radno iskustvo za ponuđenu poziciju. Takođe za neka zanimanja na konsolidovanoj listi biće potrebno da uradite i nostrifikaciju veština (skill assessment), registraciju ili licenciranje.
4. Sa 457 vizom dobija se pristup Medicare-u
457 je privremena viza sa kojom se ne dobija permanent resident status u Australiji, pa prema tome pri apliciranju za ovu vizu biće potrebno da organizujete i kupite odgovarajuće zdravstveno osiguranje za vas i vaše dodatne članove porodice na vašoj aplikaciji za vizu. Pristup Medicare-u imaju samo državljani Australije i oni koji imaju stalni boravak u Australiji. Ovde su izuzetak kandidati koji imaju pasoš nekih od zemalja sa kojima Australija ima potpisano recipročan sporazum o zdravstvu.
5. Kada dobijete 457 vizu dobijate i stalni boravak u Australiji
457 viza je privremena viza koja može da bude izdata na maksimalno 4 godine. Sa ovom vizom se ne dobija stalni boravak u Australiji. Iako je ova viza privremena nakon dve godine ćete moći da aplicirate za stalni boravak ukoliko poslodavac želi da vas zaposli na neodređeno vreme. Postoje i drugi načini da dobijete stalni boravak u Australiji pre ovog perioda preko ENS-a (Employer Nomination Scheme - Direct Stream), RSMS-a (Regional Skilled Migration Scheme) ili preko migracije na osnovu kvalifikacija.
6. Australijska kompanija može da podnese prijavu za sponzorstvo samo u trenutku kada pronađe odgovarajućeg radnika za otvorenu poziciju u svojoj firmi
Kompanija iz Australije ne mora da čeka da nađe odgovarajućeg kandidata da bi aplicirala za sponzorstvo koje je neophodno za zapošljavanje internacionalnih radnika. Kompanija može da dobije sponzorstvo dve godine unapred. U suštini ovo može da smanji proces čekanja kasnije kada kompanija pronađe odgovarajućeg radnika i kandidata za otvorenu poziciju u svojoj firmi.
7. Jedina obaveza poslodavca iz Australije je da ponudi i pripremi dokumenta sa kojim garantuje radniku posao
Ovo zna da bude česta zabluda poslodavaca a i radnika koji traže posao u Australiji. Poslodavac treba da ispunjava niz uslova za dobijanje sponzorstva od strane imigracione službe Australije. Neki od ostalih uslova koje poslodavac treba da ispuni je da vodi svoj biznis legalno u Australiji, da nudi obuke ostalim Australijskim radnicima, a za neke pozicije biće potrebno i da dokaže da je oglašavao otvorenu poziciju i da nije mogao da pronađe odgovarajućeg radnika iz Australije.