Viktorija
Viktorija se nalazi u jugoistočnom delu Australije i najmanja je po teritoriji od svih ostalih država Australije, ali je veoma urbanizovana i najgušće naseljena zemlja ovog kontinenta. Ima površinu od 227,600 kvadratnih kilometara i preko 5 miliona stanovnika, od kojih oko 70% živi u njenim gradovima. Po broju stanovnika je druga država u Australiji, odmah nakon Novog Južnog Velsa.
Glavni i najveći grad Viktorije je Melburn, koji se često naziva glavnim gradom kulture Australije, jer predstavlja rodno mesto australijskog filma, televizije, umetnosti, plesa i muzike.
Istorija
Pre dolaska Evropljana, Viktorija bila je naseljena u velikom broju aboridžinskim narodom, kolektivno poznatim kao Koori. Od kada je Velika Britanija proglasila skoro celu istočnu Australiju njenom kolonijom, Viktorija je bila uključena u širu koloniju Novog Južnog Velsa.
Viktorija je bila proglašena za nezavisnu koloniju 1851. godine, a postigla je samoupravu 1855. godine. Nakon otkrića zlata u današnjem gradu Balarat, u Viktoriji počinje viktorijanska zlatna groznica koja je izazvala značajno povećanje populacije i bogatstva ove države.
Kao rezultat zlatne groznice, Melburn je postao finansijski centar Australije i Novog Zelanda. Između 1901 i 1927. godine, dok je Kanbera bila u izgradnji, Melburn je bio glavni grad Australije. On je takođe bio i najveći grad u Australiji u to vreme.
Industrija
Primarna industrija, industrija nafte i rudarstva kao i prerađivačka industrija su najrazvijenije industrije u Vikoriji.
Primarna industrija
Viktorija proizvodi skoro četvrtinu ukupne ruralne proizvodnje.
Poljoprivredni proizvodi koji se proizvode u ovoj državi su vuna, ovčije meso i govedina, pšenica, zob, ječam, kukuruz, duvan, hmelj i krmno bilje, limun, grožđe, jabuke, koštunjavog voća i povrća i mlečne proizvode.
Industrija nafte i rudarstva
Dolina Latrob, istočno od Melburna, ima jedan od najvećih svetskih nalazišta mrkog uglja i predstvalja resursnu bazu za međunarodno konkurentno snabdevanje električnom energijom. Ugalj se koristi za proizvodnju većine električne energije u državi.
Velika polja nafte i prirodnog gasa postoje u Gippsland basenu, u blizini istočne obale Viktorije. Oni pružaju 50 odsto domaće proizvodnje nafte, dok obezbeđuju Victoriju sa zalihama prirodnog gasa za ceo naredni vek.
Prerađivačka industrija
Viktorija je jedna od glavnih država u Australiji po količini proizvodnje. Njene fabrike zapošljavaju oko 34% nacionalne radne snage. Velike industrije uključuju proizvodnju automobila, preradu hrane, tekstila, odeće i obuće, papira i proizvoda od papira, preradu nafte, petrohemijskih proizvoda i proizvodnju aviona.
Sektor prerade hrane doprinosi 26% državnom izvozu proizvodnje.
Klima
Klima uglavnom varira, ali većina države spada u topli, umereni pojas, karakterističan po toplim i suvim letima i blagim, svežim i vlažnim zimama.
Gradovi u Viktoriji
- Melbourne
- Geelong
- Balarat
- Bendigo
- Shepparton
- Melton
- Mildura
- Wodonga
- Warrnambool
- Sunbury
Mesta koja morate da vidite u Viktoriji
- Melbourne
- Philip Islands
- The Twelve Apostils
- Gippsland Lakes
- Geelong
- The Dandenong Ranges
- Yarra Valley
- Great Ocean Road
- Goldfields
- Macedon Ranges